دسته‌بندی مطالب

در هنگام ایجاد کالا یا خدمات جدید و تصحیح اطلاعات آن‌ها، این فرم استفاده می‌شود. در زمان ایجاد کالا یا خدمات جدید، کاربر ابتدا گروه کالا را از لیست کرکره‌ای مقابل “کد گروه” انتخاب می‌کند. اگر در گروه منتخب قبلا کالایی وجود داشته باشد، سیستم به‌طور اتومات کد کالا را یک واحد بیش از آخرین کد کالای گروه تحویل می‌دهد و اگر هیچ کالایی قبلا در گروه منتخب وجود نداشته باشد، کد یک را به عنوان کد کالای جدید پیشنهاد می‌کند. در جعبه متن “نام کالا” نام کالای جدید وارد می‌شود. مثلا در یک سوپرمارکت، اگر گروه بیسکویت انتخاب شده است و کاربر بخواهد کالای بیسکویت گرجی را وارد نماید، پس از انتخاب گروه بیسکویت، فقط عبارت “گرجی” را در جعبه متن “نام کالا” وارد می‌نماید و یا در یک آهن‌فروشی برای تعریف کالای “تیر آهن 18” ، گروه “تیرآهن” انتخاب شده و فقط عبارت “18” در جعبه متن “نام کالا” وارد می‌شود.

در صورت استفاده از بارکدخوان می‌توان بارکد کالا را در جعبه متن مربوطه وارد نمود. تحویل قیمت فروش در این زمان اختیاری است. واحد اصلی کالا در جعبه متن “واحد” تعیین می‌شود. هنگامی‌ که کاربر گروه کالا را انتخاب می‌کند، واحد پیش‌فرض نیز برای کالا انتخاب می‌شود؛ اما می‌توان آن را تصحیح نمود. این واحد در مقایسه با واحد دوم (بسته‌بندی یا ظروف) باید کوچکتر باشد. مثلا در سوپرمارکت این “واحد” برای بیسکویت گرجی باید “بسته” تعریف شود و نام بسته‌بندی آن “کارتن” باشد. در آهن‌فروشی برای کالای “تیر آهن 18” این واحد برابر “متر” و نام بسته‌بندی آن “شاخه” تعریف می‌شود.

مقدار نقطه سفارش برای گزارش‌گیری در زمان سفارش خرید به‌ کار می‌آید که هر وقت موجودی کالایی به این نقطه رسید برای خرید آن کالا اقدام شود. اگر کالا به واحد دوم احتیاج دارد، باید در زبانه واحد دومواحد دوم دارد” فعال باشد و به این ترتیب در کادر “عنوان واحد دوم” نام نوع بسته‌بندی وارد شود. اگر برای کالا بین دو واحد اول و دوم رابطه مستقیم وجود دارد، با فعال‌سازی “تعداد / مقدار کالا در هر ظرف برابر است با” ضریب تناسب در جعبه متن مربوطه وارد می‌شود. مثلا اگر در هر جعبه بیسکویت گرجی 72 بسته بیسکویت باشد، عدد 72 در این جعبه متن وارد می‌شود و یا اگر یک شاخه تیرآهن 18 ، برابر 6 متر باشد و واحد اول آن “متر” و واحد دوم آن “شاخه” باشد، عدد 6 در این جعبه متن وارد می‌شود. مواردی از کالاها نیز وجود دارند که بسته‌بندی ارتباط مستقیمی با واحد اصلی ندارد؛ مانند میزان برنج در یک کیسه. در این صورت ظرف یا بسته‌بندی “کیسه” انتخاب می‌شود اما بخش “تعداد / مقدار کالا در هر ظرف برابر است با” غیرفعال است.

  • در انتخاب کد کالا سعی شود ارتباطی بین کد کالا و شماره مدل کالا برقرار شود؛ مثلا برای کالای “تیرآهن 18” کد 18 به عنوان کد کالا مناسب است. برای کالاهایی که شماره مدل ندارند، از کدهای حداقل سه رقمی استفاده شود.
  • کد کالا حداکثر نه رقم می‌باشد.
  • در بخش ضریب واحد دوم “تعداد / مقدار کالا در هر ظرف برابر است با”، حداکثر سه رقم اعشار قابل استفاده است.

مشخصات کالا در نرم افزار حسابداری حسیب

کلید عملکرد میانبر فرم فعال شونده
تایید و ثبت اطلاعات
Ctrl + Enter/F2

خروج
Esc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *