دسته‌بندی مطالب

نرخ مالیات حقوق سال 1400 مشخص شد

معافیت مالیات بر حقوق سال 1400 در تاریخ 9 اسفند ماه سال 1399 توسط مجلس شورای اسلامی مشخص شد. طبق این مصوبه درصورتی‌که درآمد کارکنان و کارگران با حقوق ثابت در سال 1400 تا ۴۸ میلیون تومان باشد، از پرداخت مالیات به دولت معاف خواهند شد. به این ترتیب حقوق بگیران رسمی با دریافتی تا مرز ۴ میلیون تومان در ماه، مالیاتی به دولت پرداخت نخواهند کرد.

این نرخ در سال 1399 برابر با 36 میلیون تومان در سال (3 میلیون تومان در ماه) بود که با توجه به نرخ جدید افزایشی حدود 33 درصدی را شاهد هستیم.

مالیات حقوق در سال 1400 چقدر است؟

همانطور که اشاره شد معافیت مالیاتی در سال 1400 برای کارکنان 4 میلیون تومان در نظر گرفته‌شده است، بنابراین حقوق‌بگیران با هر حقوقی از پرداخت مالیات برای 4 میلیون تومان از درآمد خود معاف هستند. اما مازاد بر این رقم در 6 پله، درصدی از حقوق به عنوان مالیات حقوق از حقوق کارکنان کسر خواهد شد.

طبق مصوبات در پله اول برای درآمدهای بین 4 تا 8 میلیون تومانی در ماه، 10% مبلغ مازاد به عنوان مالیات بر حقوق کسر خواهد شد. این نرخ برای درآمدهای بین 8 تا 12 میلیون تومانی در ماه برابر 15%، برای درآمدهای بین 12 تا 18 میلیون تومان در ماه برابر 20%، برای درآمدهای بین 18 تا 24 میلیون تومانی برابر 25%، برای درآمدهای 24 تا 32 میلیون تومان در ماه 30% و در نهایت برای درآمدهای بالای 32 میلیون تومان در ماه 35% خواهد بود (جدول کامل در ادامه قابل مشاهده است).

توجه داشته باشید برای مثال اگر کارمندی 5 میلیون تومان حقوق ماهیانه داشته باشد، به دلیل معافیت 4 میلیونی فقط برای یک‌میلیون تومان آن مالیات می‌بپردازد. درآمد یک‌میلیونی در طبقه اول قرار می‌گیرد و نرخ مالیات آن 10 درصد است؛ بنابراین حقوق 5 میلیونی در سال آینده 100 هزار تومان مالیات می‌بپردازد. به همین ترتیب هر چه درآمد بالاتر رود میزان مالیات پرداختی نیز بالاتر می رود. برای نمونه اگر فردی در سال آینده 9 میلیون تومان درآمد داشته باشد، در پله دوم مالیاتی قرار می‌گیرد. در این حالت 4 میلیون تومان از درآمد معاف از مالیات است، اما درآمد باقی مانده به این شکل مشمول مالیات می‌شود؛ چهار میلیون تومان مشمول نرخ 10 درصد و یک‌میلیون تومان مشمول نرخ 15 درصدی. نرخ مالیاتی برای حقوق­‌های بالاتر به شکل تصاعدی بالا می­رود، تا جایی که در پله ششم، به ازای هر یک ریال مازاد بر 32 میلیون تومان، حقوق­بگیر بابتش 35 درصد مالیات پرداخت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *